Skip to product information
1 of 1

Modastika Cosmetics

Vaj Esencial i trëndafilit

Vaj Esencial i trëndafilit

Regular price Lek 5,000 ALL
Regular price Lek 5,000 ALL Sale price Lek 5,000 ALL
Sale Sold out
Tax included.

Vaji i trëndafilit merret duke shtypur farat e luleve të trëndafilave, emri botanik i të cilave është trëndafili i rubinës. Është ideale për lëkurë të matuaruar, të thatë ose të dehidratuar. Ajo ushqen lëkurën dhe ndihmon për ta mbajtur atë elastike. I njohur për vetitë e tij elastike dhe antioksiduese, ky vaj përbëhet nga rreth 80% acide yndyrore të pangopura (acid alfa-linoleik dhe acid linoleik); gjithashtu përmban vitamina C, E, K, squalene dhe retinol. E dobishme në trajtimin e lëkurës së ndjeshme, me skuqje dhe rosacea, vaji i trëndafilit karakterizohet me vetitë zbutëse dhe antioksiduese. Ajo promovon rigjenerimin e indeve, e cila është arsyeja pse mund të përdoret në plagë, lezione të puçrrave, por edhe djegie nga dielli dhe djegie të vogla. I shkëlqyeshëm për parandalimin dhe trajtimin e shenjave atrofike dhe strijave (strijat), ky vaj është gjithashtu i vlefshëm në parandalimin e rrudhave.
View full details