Rutina e natës në aplikimin e produkteve të kujdesit të lëkurës

Hapi 1: Pastruesi
Per te hequr papastertite e dites, yndyren, makeup-in, rekomandohet qe fillimisht te hiqet makeup-I me pastrues delikate perpara se te lahet fytyra me pastrues te bute. Por me e mira eshte te provoni pastrimin e dyfishte, e cila perfshin pastrues me baze vaji per te hequr makeup-in dhe me pas larja e fytyres me pastrues normal. Hapi i pare eshte te fshish makeup-in. ky hap eshte hapi ku duhet te perdorni pastruesin vajor. Hapi i dyte eshte per te perdorur pastrues fytyre per te hequr te gjithe papastertite dhe makeup-in qe nuk u arrit te pastrohej ne hapin e pare. Kjo do e lej lekuren tuaj te paster dhe te pergatitur per regjimin e lekures.
Hapi 2: Toniku
Nqse perdorni tonik, aplikojeni me mire ne mengjes. Naten, shume preferojne te kene lloje te ndryshme shtresat per nxites per kujdesin e lekures, ne mund ta shikoni ne formate spray, esence ose serume hidratues. Keto jane te perziera me ingrediente te ndryshem aktiv, por ne rastet me te medhaja, qellimi kryesor eshte te hidratojne dhe ushqejne lekuren. Meqe jane te lehta, gati si formule me baze uji, aplikojini mbasi te keni lare fytyren ashtu sic do perdornit tonikun. Nqse i perdorni te dyja, fillimisht aplikoni tonikun me pas esencen, pasi toniku eshte per te pastruar dhe esenca eshte per te shperndare trajtimeve. Nqse jeni duke perdorur disa esenca, aplikojini sipas te njejtit rregull: nga me e holla konsistence ne konsistence me te trashe.
Hapi 3: Kremi i syve
Pervec rratheve te zinj, kremi i syve sherben gjithashtu edhe per te mbrojtur zonen delicate te syve nga produkte te tjera te kujdesit te lekures qe mund te shkaktojne irritim.
Hapi 4: Serume per trajtim, krem
Ashtu si pjesa tjeter e trupit, lekura, pjesen e saj me te madhe e vet riparon, rivendos dhe rigjeneron nderkohe qe ne flejme. Prandaj pjesa me e madhe e trajtimeve per kujdesin e lekures jane te targetuara; si mjekime me recete, krem retinol, trajtim per heqjen e lekures me qeliza te vdekura dhe serume kunder plakjes, per tu perdorur me mire naten. Gjithsesi ne vend qe te krijoni shtresa me gjithe trajtimet, serumet dhe kremrat sugjerohet qe te zgjidhni trajtimin e darkes duke u bazur ne nevojat per momentin te lekures suaj. Shume hapa do shtojne rrezikun e irritimit te lekures dhe do ulin pritshmerite per rezultatet e deshiruara. Zgjidhni trajtimin e darkes bazuar ne cfare lekura juaj ka nevoje ate nate. Disa nete mund te lahet, hidratohet dhe aq. Eshte gjithmone e nesermja per ti dhene me shume dashuri lekures.
Hapi 5: Mask hidratuese ose vaj per fytyren
Nqse lekura juaj eshte e thate, ju duhet te shtoni mask me krem hidratues ose vaj per fytyren. Te dyja llojet e produkteve jane te bute dhe mund te perdoren aq here sa lekura juaj ka nevoje per me shume hidratim
Hapi 6: Kremi i nates
Disa e perdorin te njejtin hidratues gjate dites dhe gjate nates. Gjithsesi, hidratuesi i nates ose kremi i nates eshte zakonisht me i trashe dhe me i rende, i projektuar per tu perthithur gjate oreve te gjata te nates. Hidratuesit e nates krijojne nje barriere mbrojtese ne lekure per te ndaluar ujin te zhduket nderkohe qe ju flini. Mirembajtja e sasise se larte te ujit ne lekure eshte celesi i sherimit dhe lekures se shendetshme. Nqse jeni duke perdorur hidratuesin e duhur, kjo duhet te hapi I fundit sepse asgje nuk do te kaloj permes tij.

Koha ka rendesine e saj, gjithashtu
Duke lene menjane rradhen e aplikimeve, eshte e rendesishme te konsiderohet edhe koha qe I duhet lekures per te perthithur produktin. Gjithsesi, shumica jone eshte gjithmone ne nxitim dhe kjo jo nuk arrihet perhere. Prandaj mbani nje rutine per kujdesin e lekures te thjeshte. Shume produkte thojne qe duhet te prisni nga 5 deri ne 30 minuta, perpara se te kaloni ne hapin tjeter, qe te siguroni qe eshte perthithur ashtu sic duhet, por kush ka kohe per kete? Nqse e komplikoni me shume, nuk keni per ta bere. Nqse keni shume hapa, prisni pak (1 minute) qe te lejoni secilin produkt te reagoj me lekuren. Degjoni lekuren tuaj. Mos harroni qe jeni unike dhe se askush nuk ka te njejten lekure me tende. Pavaresisht se cfare thojne ekspertet, eshte e rendesishme te gjeni cfare funksionon per ju dhe gjithmone silluni kujdesshem me lekuren tuaj.

Back to blog