Hijet e syve që shkojnë më shumë me secilën ngjyrë të syve

Kur mundohemi te theksojme syte me ane te makeup-it, hijet e syve jane nje element teper i rendesishem. Syte jane dritarja e shpirtit tend, prandaj te nxjerresh me ne pah ngjyren e tyre do e transformoje totalisht pamjen tuaj. Me shumellojshmerine e ngjyrave te pranishme ne dyqane, eshte e rendesishme te dime se cila e komplimenton me mire syrin tuaj, stilin dhe pamjen e dites. Nqse perdorni te gabuaren, do te fshehe bukurine e syve tuaj dhe mund te perplaset me stilin tuaj. Per t’ju ndihmuar ne gjetjen e ngjyres qe i ka hije fytyres dhe nxjerr ne pah syte, kemi krijuar listen e meposhtme per ju.
•Historia e hijeve te syve
Hijet e syve jane nje makeup syri i thjeshte qe vjen ne forme pudre. Perdoret per t'i dhene ngjyre kapakut te syrit per kontraste dhe shkelqim. Perdorimi i pare eshte regjistruar qe ne Egjiptin e vjeter ne formen e Kohl. Shtresa e larte egjiptiane e perdoren kete rruge te hershme per te nxjerre ne pah aparencen e tyre gjate ceremonive religjoze. Sapo arriti ne Rome dhe Greqi, njerezit filluan ta perdornin per tu dukur me terheqes ne vend te vetem ceremonive religjoze. Gjithsesi, vetem grate e shtreses se larte mund te perballonin produkte kozmetike kaq ekstravagante. Sot, makeup-i ka bere nje rruge te gjate nga fillimi modest ne Egjipt dhe eshte ekstrimisht i populluar ne cdo vend te botes.
•Cila hije syri shkon me shume me syte tuaj
Shpeshhere, grate bejne gabimin e kombinimit te makeup-it te syve me rrobat qe kane veshur. Ne rekomandojme qe te evitoni kete mode pas sepse mund te mos jete terheqes per syve tuaj. Perkundrazi, ju duhet te zgjidhni makeup te syrit qe eshte me terheqese per fytyren, floket dhe ngjyren e syve tuaj. Nuance duhet te komplimentoje syte tuaj natyral, por jo domosdoshmerisht te pershtatet perfekt. Per shembull, nqse keni sy ngjyre blu dhe do te vendosni ngjyre blu, syte tuaj do te duken te merzitshem. Bazuar ne syte tuaj ne rekomandojme si me poshte:
• Syte blu
Syte blu i perkasin familjes se toneve te ftohte dhe tonet e ngrohta do te krijojne kontrastin me te bukur per te nxjerre ne pah ngjyren e tyre. Per te gjitha ju femra te mrekullueshme me ngjyre blu te syve, provoni ngjyrat e tokes, ngjyre gri dhe te perhimte, perdorni roze ose ngjyre trendafili nqse deshironi nje pamje me nuanca me te hapura. Nje gje per tu kujtuar rreth syve ngjyre blu per tu evituar eshte perdorimi i makeup-i i syve blu sepse do te rezultoj shume i merzitshem per syte tuaj. Qellimi eshte te theksoje syte tuaj dhe ti bej ato me atraktive.
• Syte jeshile
Nqse keni ngjyre jeshile te bukur, provoni nuancat e lejlas. Per pamje te ndryshme qe funksionon provoni ngjyren kafe me disa nuanca bronzi dhe floriri ne te. Meqe syte tuaj jane tashme te hapura, nuk eshte e nevojshme te perdorni ngjyra te gjalla per ta shtuar ate. Gjithashtu evitoni, tonet e ftohta si bluja, sepse do t’jua heqi ate gjallerine qe syte tuaj kane. Per te perfunduar nje pamje, zgjidhni nje penel dhe rimel kafe, ne vend te asaj te zezes.
• Syte kafe e hapur
Syte kaf jane te gjithanshem dhe te japin nje shumellojshmeri zgjedhjesh. Njerezit me sy kaf mund te perdorin cdo ngjyre dhe t'ju shkoje. Cdo ton i ngrohte si floriri ose ngjyre tulle do i shtoj thellesi syve tuaj. Nqse kerkoni nje pamje dramatike, zgjidhni nuanca te erreta. Perdorja e rozes dhe jeshiles do i theksoj syte tuaj sic duhet do i bej pompoze. Nqse zgjidhni ne ngjyre me grime metalike, do te nxjerr ne pah cdo ngjyre floriri qe mund te keni ne sy. Gjithsesi duhet te keni kujdes ne perdorimin e kafes sepse mund ti bej syte tuaj te duken te turbullt.
• Syte ngjyre lajthi
Syte ngjyre lajthi kane me te miren e dyja aneve kur eshte momenti me zgjedh ngjyren. Nqse doni te nxjerrni ne pah tonet floriri ne syte tuaj, perdorni makeup qe ka nen ngjyra floriri, me pak te verdhe ne te do ti bej syte tuaj te shkelqejne. Eksperimentoni me ngjyren lejla te lehte dhe me roze te zbehte kur ju doni te theksoni misterin ne ngjyren lajthi te syve ose provoni versionin me shkelqim. Per t'i dhene prekjen e fundit, aplikoni penel dhe rimel te zi.
• Syte ngjyre gri
Syte ngjyre gri jane me te rrallet dhe ka shume menyra si ti theksojme ato. Nuancat me te pershtatshme per syte gri jane ato qe maksimizojne dhe nxjerrin ne pah cdo nen ngjyre jeshile, kafe apo blu. Nqse keni ngjyre gri, ngjyrat e hirit jam me te pershtatshme per ju.
• Syte ngjyre kafe e erret ose e zeze
Te ngjashme me ngjyren kafe te lehte, syte me ngjyre te kafe te erret ose te zeze, te  ofrojne shume mundesi. Ju i keni keto mundesi sepse e zeza (edhe kafja) formojne te gjitha ngjyrat kryesore kur miksohen. Hijet me te mira te syve per syte ngjyre kafe te erret ose te zeze jane ngjyrat e theksuara si blu safari sepse do i jape kontrast dhe do i nxjerre ne pah syte tuaj. Mund te provoni edhe nuance jeshile, si metalike edhe mat, per te nxjerr ne pah kafen. Nqse doni te beni dicka per te theksuar akoma me shume syte tuaj te erret, perdorni penel dhe rimel te zi.

•Keshilla dhe truke per hijet e syrit
Ne ditet e sotme hijet e syrit jane me shume sesa pudra te presuara. Ju mund te zgjidhni xhel, krem, pigmete. Prandaj eksperimentoni cfare eshte me e mira per ju dhe ku ndiheni me te qete per ti aplikuar dhe veshur gjate dites.
o Eshte rregulli i arte qe ju duhet te beni makeup-in e syve perpara se te punoni me pjeset e tjera te fytyre. Duke e bere kene truk, do jeni te sigurt qe fondatina te rri e paster nqse hija do binte ne faqe.
o Primeri i syve eshte po aq i rendesishem sa primeri i fytyres. Duke perdorur primerin do ndihmoni te evitoni carjen e hijeve dhe do e zgjasi makeup-in e syve. Primeri e thekson pigmentin tuaj dhe e ben aplikimin e produkteve te tjera me bute, me thjesht dhe me vibrant.
o Per te dhene pak dimension dhe thellesi, syve tuaj, aplikoni ngjyre jo te erret, ne kapakun e syrit dhe sfumojeni sic duhet. Duke bere kete do i jepni syve tuaj ilusionin e te qenit pafund dhe shkon kureshtjen per to.
o Bejini syte tuaj te duken me te rinj duke aplikuar hije te hapur ne pjesen e brendshme te syrit. Nqse deshironi ti beni syte tuaj te duken me te medhenj, perdorni po te njejten hije ne pjesen e brendshme te syrit dhe ne zonen e mesit te syrit aplikoni ngjyre te erret.
o Aplikoni hije te erret vetem ne qepallen e syrit, nga qerpiket deri ne pjesen midis vetulles dhe qepalles.
o Jepni shkelqim ne pjesen poshte vetulles. Duke e bere ne kete menyre do i bej tiparet te duken me natyrale dhe me te bukura.
Back to blog