Çfarë duhet bërë për rrathët e zinj poshtë syve?

Nqs keni rrathe te zinj ose qeska poshte syve, atehere ju e dini sa e bezdisshme kjo mund te jete. Thojne qe syte jane dritarja e shpirtit. Por, kjo jo gjithmone eshte nje thenie positive per ato qe vuajne nga rrathet e zinj dhe qeskat poshte syve. Ndonjehere, nuk ka sasi makeup-i per te mbuluar dhe ndihmon ne zbardhjen e zones. Por mos u dorezoni, ka shprese! Jane disa gjera qe ju mund te beni ne menyre qe te lehtesoni situaten dhe shume prej tyra jane truke te pergatitura ne kushte shtepie per te bere rrathet te duken me te hapura ose per te ndihmuar fryrjen. Por fillimisht te parashtrojme disa shkaqe potenciale qe krijojne kete problem.
Cfare i shkakton rrathet e zinj dhe qeskat poshte syve?
Nje variacion i faktoreve mund ti shkaktoj rrathet e zinj poshte syve. Kjo mund te shkaktohet qe nga mungesa e melanines, tek alergjite dhe me shume. Kushte te lekures ose vaskulare qe mund te cojne ne ekzagjerimin e rratheve te zinj posht syve.
7 truke per qeskat dhe rrathet e zinj poshte syve.
1. Flini gjume mjaftueshem
Vuajtja per gjume mund te coj ose te perkeqesoj rrathet e zinj poshte syve. Eshte e rendesishme te marresh sasine dhe cilesine e duhur te gjumit. Mungesa e gjumit mund te coj ne qepalle te rene, sy te skuqur madje edhe lekure me te zbardhur duke krijuar rrudha dhe linja rreth syve tuaj te duken me te theksuara. Prandaj, sigurohuni qe te flini mjaftueshem nqs jeni duke u shqetesuar per rrathet e syve.
2. Perdorni produktet e duhura
Perdorimi i produkteve te duhura mund te ndihmoj ne permiresimin e pamjes se rratheve te zinj. Eshte e rendesishme hidratimi i lekures (edhe zona rreth syve) dhe perdorni mbrojtje ndaj diellit. Por gjithashtu mund te gjeni krem per syte, xhel dhe produkte te tjera te cilat ndihmojne per kete ceshtje. Kerkimet kane treguar se produktet qe permbajne kafeine, vitamin K ndihmojne ne zbardhjen e zones se syrit dhe permiresojne aparencen e rratheve te zinj poshte syve.
3. Perdorimi i produkteve ne kushte shtepie
Nje opsion i mire qe mund te merret ne konsiderate “rregullim i shpejte” eshte perdorimi i kompresave te ftohta ose mask ate ndryshme per syte tuaj. Ketu mund te permendim Aloe Vera, fete kastraveci, luge e ftohte ose bustina caji. Kjo metode eshte ideale per te ulur fryrjen qe shpeshhere vjen me rrathe te zinj. Kompresat e ftohta jane te njohura per uljen e fryrjes ne zonen e syve. Vendosni fete te holle kastraveci, cope te lagur, bustine caji te lagur ose luge te lene ne ngrirje rreth 1 ore perpara dhe e vendos ne pjesen e syve per rreth 30 minutave.
4. Rrini te hidratuar
Te jeni te hidratuar eshte shume e rendesishme per shendetin e syve per disa arsye. Zona ne pjesen e syve ka perqindje te larte te ujit. Gjithashtu ato kane edhe sistemin e tyre unik per rregullimin e ujrave. Per shkak te kesaj, niveli I hidratimit ndikon ne procese te ndryshme ne sy. Prandaj, sigurohuni te rrini te mire hidratuar.
5. Trukojeni me makeup
Mbulimi dhe llojet e tjera te makeup¬-it jane nje zgjidhje e mire sesi mund te trukosh rradhet e zinj te syve. Ka nje pafundesi produktesh cilesore dhe korrektor per pjesen e poshtme te syve. Ngelet vetem per te gjetur te duhuren per ju. Pervec pjeses se mbulimit te rradheve te zinj, ju gjithashtu mund te nxirrni ne pah tiparet e tjera te fytyres ne menyre qe perqendrimi te largohet nga zonat problematike. Mendoni per buze te plote me ngjyra dramatike ose ngjyrues te hapur per mollezat. Gjithashtu mund te hiqni vemendjen nga fytyra duke i rregulluar floket ne nje menyre te papare ose me nje veshje interesante. Shume femra preferojne qe te perdorin qerpike fallco ne menyre qe ta lehtesojne kete problem. Edhe pse mund te duken kontradiktore pasi sjell vemendje tek syte, mund te ndihmoj ne terheqjen e vemendjes se qerpikeve te gjate ne vend te rratheve te zinj. Provoni ti perdorni ne vetem ne pjesen e lartme te qerpikeve per te terhequr me pak vemendje per pjesen e poshtme te syve.
6. Buzeqeshni
Nje nga menyrat me te lehta ne menyre qe te largoni vemendjen nga rrathet e zinj eshte te buzeqeshni. Ne fakt, fytyrat e buzeqeshura jane te vleresuara si me terheqese dhe jane cilesuar si personalitete me positive. Kontakti i syve eshte gjithashtu i rendesishem , prandaj mos e evitoni vetem sepse mendoni se syte tuaj nuk duken mire. Pasja e sjelljes me te mire dhe ndarja e buzeqeshjeve me kontaktin e syve, mund te jete “mbulimi” me i mire per rrathet e zinj te syve.
7. Te dime kur eshte momenti per te folur me specialistin
Rrathet e zinj poshte syve mund te jete shpeshhere shenje e dickaje me serioze. Nqs jeni duke eksperimentuar me kete ceshtje me qeska te fryra dhe rrath te zinj, atehere flisni me specialistin. Jane shume shkaqe potencial qe shkaktojne kete gjendje dhe syte jane ndoshta zona e fundit e trupit qe do te doni te injoroni.
Thojini mirupafshin rratheve te zinj te syve!!!
Nqse jeni ne beteje me rrathet e zinj te syve dhe qeska te fryra, padyshim qe nuk jeni te vetme. Perpiquni te krijoni zakone te shendetshme per te mbajtur kete problem ne kontroll, mbani perhere me veten makeup-in tuaj me te mire dhe sigurohuni qe ta ndani kete problem edhe me specialisht nqs behet shume problematike. Por mbi te gjitha, kujtoni se vetbesimi eshte celsi. Ju i shikoni “imperfeksionet” me shume se kushdo i sheh apo do i shoh.Back to blog